Suroviny
slunečnicový olej
čerstvý kopr
Postup
Aby se olej nezkazil, musí být kopr čistý. Kopr opláchneme vodou, poté ho necháme oschnout. Nejlepší způsob, jak dobře osušit kopr, je odstředivka na salát, poté kopr ještě na chvilku položíme na utěrku.
Kopr nasekáme nožem nebo v sekáčku na menší kousky, aby se lépe uvolňovaly aromatické látky.
Na přípravu bylinkového oleje používáme nejlépe skleněné nádoby, které se dají neprodyšně uzavřít, aby se k oleji nedostal vzduch. Nádobu je nutné předem sterilizovat buď tak, že jí vypláchneme horkou vodou a necháme oschnout nebo jí dáme na pár minut do trouby zahřáté na 105 stupňů.
Do sterilizované a suché nádoby dáme kopr – asi do dvou třetin.
Slunečnicový olej zahřejeme na mírnou teplotu, aby byl teplý, ale ne horký (kolem 40-50°C). Teplý olej nalijeme přes bylinky do láhve. Je nutné, aby byly bylinky zcela ponořené, jinak začnou plesnivět.
Macerování: Láhev uzavřeme a necháme na teplém a tmavém místě.
Olej necháme macerovat 1-2 týdny, aby bylinky uvolnily své aroma. Láhev můžeme občas protřepat, aby se vůně rovnoměrně rozprostřela.
Po uplynutí doby macerace olej přefiltrujeme přes jemné sítko a poté ještě přes plátno. Přefiltrovaný olej nalijeme do čisté sterilizované láhve.
Ze zbytků kousků bylinek můžeme udělat skvělé pesto. Zbytky bylinek také můžeme dát do formiček na led a zamrazit, bylinkovou kostku pak snadno přidáme do jídla.
Koprový olej je dokonalý třeba jako přísada do salátu – můžete ho přidat do zálivky Vinaigrette nebo jako finish do koprovky.